Munay logo

Čtvrtý trimestr: Proč je šestinedělí tak náročné?

Šestinedělí je šest neděl, tedy šest týdnů, jednoduché počty. Takže nejprve porodím, dám si lehký oddech, ať mi splaskne břicho a zase trochu vypadám. Prostě si zvyknu, že jsem mámou, že mám prsa plná mléka, zajedeme si doma režim a pak hurá ven. Kočárkování, nebo si miminko dám do nosítka, hlavně mezi lidi, mezi kámošky. Mateřská dovolená může naplno začít. Možná třeba i po pár měsících do práce, vždyť mi nabízeli částečný home office. Však nemusím být celých šest týdnů jen doma, návrat do normálního života nebude trvat takto dlouho. To zvládnu, zvládly to všechny ženy, tak proč ne já. Třeba sousedka už po pár týdnech myla venku okna. Hlavně se z toho nezbláznit. Poznáváš se?

Šestinedělí trochu jinak.

A nebo si zkus představit a nacítit se na něco jiného. Dám ti pár nabídek i osobních zkušeností mnoha žen i mých vlastních. A hlavně laskavější pohled na jedno z nejkřehčích období v životě ženy a celé nově narozené rodiny. Zřejmě zbořím i pár mýtů, ať už hluboce zakořeněných v tvé rodině nebo obecně ve světě. Ale já se toho nebojím. Mám dětí sice pět, jenže šestinedělí jsem zažila v jeho pravé podstatě jen dvakrát. A zrovna toto je jedna z mála věcí, které lituji.

Víš, že šestinedělí je vlastně „čtvrtý trimestr“? Ano, opravdu. Jsou to stejně zásadní tři měsíce jako byly ty první, kdy jsi zjistila, že jsi těhotná. Nebo ty druhé, kdy jsi se zřejmě cítila jako těhotná nejvíce plná života a energie. A stejně tak zásadní, jako byly ty poslední tři měsíce před porodem. I když sis asi představovala, že porod bude něco jako závěrečné zúčtování. Vždyť vše se točilo kolem těhotenství a porodu. O vše kolem těhotenství a porodu si se zajímala, na vše se vyptávala a zjišťovala informace. Ruku na srdce, o šestinedělí něco víš, něco sis zjistila, ale připravila se na něj stejně tak jako na porod? Pokud jsi ještě těhotná, čti pozorně a vyber si, s čím souzníš a co se tě dotýká. Máš jedinečnou příležitost připravit se na svůj čtvrtý trimestr. 

Proč je tzv. čtvrtý trimestr tak důležitý a jak na něj "správně"?

Proč je to tak důležité? Pokud budeš v době po porodu, tedy alespoň minimálně těch šest týdnů, respektovat své skutečné a jedinečné potřeby, ladíš se na návrat k plnému zdraví síle a vitalitě. Pamatuj, že toto pravidlo ale naneštěstí funguje i naopak. Pokud nemáš adekvátní informace a hlavně podporu, čeká tě dlouhá cesta k zotavení, která bude zřejmě dlážděná řadou problémů. Nejsem životní negativista a zastánce strašení novopečených maminek, takových článků najdeš spoustu. Pojďme si raději říct, co ti respektování tohoto nádherného a zároveň citlivého období přinese. A také, co pro to můžeš udělat ty jako žena a maminka nového zázraku. 

Jak o sebe pečovat během šestinedělí?

Dopřej si delší odpočinek. Neber toto období jako izolaci, zkus se na něj podívat jako na jedinečnou příležitost k odpočinku. Protože když ne teď, tak kdy jindy? Ano, i když nemáš první dítě a máš jich doma více, právě tehdy! Tento čas je posvátný pro tebe, miminko, i celou tvou rodinu. Je to mocné období, kdy se jako žena můžeš zbavit i vleklých zdravotních potíží a plně obnovit své zdraví. Kdybych se na to podívala naopak, stejně tak se můžeš stát náchylnou k onemocněním, které tě mohou provázet celý život. Toto není výplod mé fantazie, ale fakt dokazatelný už jen tím, že po šestinedělí máš přeci „nařízenou“ lékařskou prohlídku. 

Jídlo, jako zdroj základních stavebních látek pro naše tělo, je zároveň i lék. Jako čerstvá maminka potřebuješ vyváženou a plnohodnotnou stravu. Také trochu speciální stravu. Protože jako rodička jsi přišla o spoustu krve, tedy o spoustu tepla v těle a jsi tak citlivá na chlad a vítr. Potřebuješ jídlo teplé a bohaté na vitamíny a minerály. Zároveň lehce stravitelné a nezatěžující tvé trávení a trávení miminka. Ideální jsou třeba polévky, masové nebo zeleninové vývary. A co ideální rozhodně není? Nadbytečné množství mléčných výrobků, cukrů a nepestrá strava.

Po porodu se orgány v břiše vracejí do optimálního postavení. Udělají to jen tehdy, pokud k tomu mají příznivé podmínky. Také tělo se vrací k normálnímu objemu krve a tekutin, přestavuje se hormonální systém. Jednoduše řečeno, potřebuješ hýčkat. Laskavé pečující doteky, které si můžeš dopřát sama a může ti být nápomocný i partner nebo kterákoliv z pečujících osob, kterou si vybereš a zajistíš. A že by sis měla zajistit! Komunikace tvých potřeb a emocionálních výkyvů je velmi důležitá. Nenechávej si to pro sebe, zajisti si před porodem dostatek pečujících osob, kterým věříš a které jsou schopné naslouchat a podpořit. Partner, kamarádka, dula, maminka či babička, teta. Každá to máme jinak.
Ale pevně věřím tomu, že na spoustu věcí se dá připravit a dá se domluvit, pokud je vůle. Zkrátka když hledáš, jak to jde a ne proč to nejde. Někdo ti rád uvaří, upeče, postará se o domácnost, někdo zase třeba rád prohodí vlídné slovo, namasíruje tě, nebo poskytne vyžádanou radu či nadhled.

Neboj se ani přijmout útěchu, vyplakat se, dopřej si přítomnost zkušených žen a takovou duchovní sounáležitost, to je naše ženská podstata od nepaměti. Nejsi v tom sama, jen si dovol přijmout pomoct, odpočívat a užívat si prvních chvil s miminkem. Vždyť ses na něj tak dlouho těšila. Může ti připadat, že ti něco utíká, ale právě děláš tu nejdůležitější práci svého života, jsi MATKA! A to je povolání na dvacet čtyři hodin denně a na celý život. Časem ti tvé miminko poskytne víc a víc prostoru. Šestinedělí je ale o sžívání, symbióze maminky a miminka, postupném oťukávání a očuchávání a nástupu plného kojení. Pokud k tomu vytvoříte společně příznivé podmínky. 

Neméně důležitý je kontakt s přírodou. Obzvlášť v našem přetechnizovaném světě a uspěchaném životě. Spojení s přírodou ti může pomoct vnímat krásu a správnost pomalejšího tempa v období čtvrtého trimestru. Určitě ti ze začátku stačí i pohled z okna, není nutné mít zatemněno kvůli miminku, jak se často dočteš. Nebo kytice od partnera, rodiny, případně jemná vůně vhodného éterického oleje. Můžeš si také vychutnat vůni a chuť bylinného čaje. Dopřát si bylinné oplachy rodidel a časem třeba i uzavírací poporodní rituál, kterým může být voňavá koupel nebo ženská bylinná nápařka. Sezení u obrazovky telefonu nebo televize nahraď sezením venku (pořádně zabalená) a vychutnávej pocit prostoru, vůní, barev, nebo v zimě klidné spící přírody. Zaměř svou pozornost na dech a vnímej vzduch, který proudí do tvého těla. Tohle všechno jsou jednoduché způsoby, jak obnovit spojení s přírodou a životní silou kolem tebe nebo uvnitř tebe.

Závěrem si dovolím citaci ze své oblíbené knihy, kterou je právě Čtvrtý trimestr od K. A. Johnson: „Západní svět dnes obdivuje ideál superženy a s ohledem na něj předpokládá, že ženy přivedou na svět dítě a bez problémů se vrátí do svého minulého života. Skutečností ale je, že čerstvá maminka sama potřebuje veškerou péči a pomoc, aby se mohla efektivně soustředit na to, jak být matkou svému dítěti. Když se ženě dostává podpory a ona si ji uvědomuje, prospívá dítě, prospívají vztahy, prospívá naše společnost a prospívá celá naše planeta.“… A s tímto tvrzením souzním, uctívám jej a ráda sdílím dále mezi novopečené maminky. Protože věřím, že pokud přistupujeme k sobě samotným i ke svým dětem s láskou a respektem, měníme svět k lepšímu. V šestinedělí máme čas i neskutečnou příležitost si to uvědomit a začít pokorně žít. 

Nechť je tvé šestinedělí dlouhé, laskavé a v souladu s tebou samotnou. Protože pak na něj budeš s láskou vzpomínat a šířit jeho myšlenku dále, svým dcerám, vnučkám, pravnučkám. 

Autorka článku: Kateřina Blažková z Intuice mámy

Munay logo white
S láskou míchané bylinné kúry MUNAY pro podporu a harmonizaci v každé fázi ženské proměny.
© 2024 by Munay. All rights reserved.