Munay logo

Zdravá vagína a jak o ní pečovat?

Jak poznáte, že máte zdravou vagínu? Jak můžete zjistit, že je něco špatně a jak se o svou vagínu můžete starat tak, abyste se vyhla pravidelným zdravotním obtížím a nekomfortu? Vaše vagína je jednou z nejdůležitějších částí vašeho těla a její zdraví se bude odrážet na vašem celkovém fyzickém i psychickém zdraví.

Jak poznám zdravou vagínu?

Klíčem je naučit se dostatek o svém vlastním těle a dodržovat pravidelnou intimní hygienu, stejně jako několik dalších základních pravidel. Věděly jste, že vagína má samočistící schopnost?

Ačkoli se to možná nezdá, i vagína má svůj způsob, jak vám komunikuje, že je něco v nepořádku. A to je výtok. Čirý, bílý vaginální výtok je přirozený. Vaginální výtok je způsob, jakým se naše vagína čistí. Pokud má však divnou konzistenci, podivně zapáchá nebo způsobuje svědění, znamená to, že se něco děje. 

Velkou roli ve zdraví vašich pohlavních orgánů hraje pH. Zdravá pochva je kyselá. Její pH je v rozmezí mezi 3,8 a 4,5. Právě kyselost prostředí pochvy tvoří přirozenou bariéru před infekcemi a podrážděním, protože tlumí nápor a vývoj nepřátelských bakterií.

Dojde-li k narušení tohoto přirozeného kyselého prostředí, vzniká živná půda pro nepřátelské bakterie a pochva je náchylnější k infekci a jiným onemocněním. 

Zdravá vagína je vagína, která vám přináší jen radost a potěšení, nikoli bolest a starosti. Záleží ale na tom, jak se o ni staráte.

Jak udržovat zdravé pH v pochvě?

Jak se tedy o svou vagínu starat a co dělat, abyste v ní udržovala kyselé prostředí, které potřebuje? 

  1. Dodržujte pravidelnou intimní hygienu. Pravidel a doporučení je spousta, ale základem je čistá voda a pravidelnost. Myjte se alespoň jednou denně a během menstruace ideálně dvakrát. O intimní hygieně si můžete dopodrobna přečíst v článku Jak na intimní hygienu. 
  2. Dbejte na zdravou stravu. Ujistěte se, že máte ve vašem jídelníčku dostatek prebiotických a probiotických potravin, jako jsou například česnek, cibule, pórek, kysané zelí, jogurty, tempeh nebo kombucha. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám i umelým hormonům a dbejte na dostatečný příjem zdravých tuků.
  3. Omezte cukr, alkohol a kyselinotvorné potraviny. Nadměrná konzumace cukru, mouky, alkoholu nebo jiných kyselinotvorných potravin vede k překyselení organismu. Tělo na to zareaguje zásadotvornou reakcí a dochází tak k poklesu vhodného pH ve vagíně. Cukr je navíc potravou pro kvasinky. 
  4. Dejte si pozor na antibiotika, nebo hormonální antikoncepci. Antibiotika, stejně jako hormonální antikoncepce narušují kyselé prostředí v pochvě a mohou vaše pH vyvést z míry na pěkně dlouhou dobu.
  5. Vaginální nápařka. Zažijte návrat ke kořenům a dopřejte si bylinnou nápařku tak, jak to dělávaly už naše babičky. Není to nic složitého a všechno, co potřebujete pravděpodobně už máte doma. Dopřejte si sílu přírody pro vaše lůno. 
  6. Bylinky. Kromě vaginální nápařky můžete své celkové zdraví, stejně jako zdraví vaší vagíny udržovat pomocí bylinek. Bylinky používali už naši předkové a my se k jejich moudrosti pomalu vracíme. Objevte sílu přírody a vyzkoušejte například bylinnou směs Očista po antikoncepci nebo Ženský cyklus, které jsou určené pro nastolení hormonální rovnováhy, očistu celého organismu a vyrovnání pH. Udělejte si z pití čaje rituál a dopřejte si šálek zdraví každý den.

Autor: Dominika Bartoňová

Zdroje:
https://harmoniezeny.cz/naparka-a-jak-na-ni/
https://www.zdravieprevsetkych.sk/intimna-hygiena
https://www.everydayhealth.com/womens-health-pictures/hygiene-rules-for-a-healthy-vagina.aspx
https://www.webmd.com/women/what-is-a-vaginal-self-exam
https://health.clevelandclinic.org/how-to-keep-your-vagina-happy-healthy/
https://cvicenipanevnihodna.cz/zenska-naparka/

Munay logo white
S láskou míchané bylinné kúry MUNAY pro podporu a harmonizaci v každé fázi ženské proměny.
© 2024 by Munay. All rights reserved.